Brazilija<<Brazil Decaf

<<Brazil Sul de Minas

Nedidelio rūgštumo pupelės vidutiniam skrudinimuikavos pasaulio centre

Dainos žodžiai nemeluoja – Brazilijoje tikrai yra daug kavos, todėl ši šalis yra vadinama „kavos imperija“. Medelių kiekį sudaro 3,97 milijardo vienetų, iš kurių 75 proc. auga mažuose ūkiuose. Kavos gamintojų Brazilijoje yra du, o gal tris kartus daugiau nei Kolumbijoje, kuri užima antrą vietą šios žaliavos gaminimo atžvilgiu.

Iki Antrojo pasaulinio karo beveik pusė pasaulio kavos buvo pagaminta Brazilijoje, šiuo metu tai sudaro tik 30 proc. Nepaisant to, Brazilijos kavos derlius vis dar lemia pasaulio rinkų kainas. Dvi šalčio bangos 1994 metais sąlygojo didelį kainų šuolį.

Nuo to laiko, kai 1720 metais į Braziliją iš prancūzų Guanos buvo atvežti pirmieji kavamedžiai, ši produkcija tapo kontroliuojama. Iki 1990 metų kavos pramonė buvo priklausoma nuo valstybės, kuri reguliavo šią sritį ir kontroliavo kainas. Valstybė diktavo mažiausias supirkimo kainas ir kaupė perteklių. Prieš Antrąjį pasaulinį karą pasitaikė, kad minėtas perteklius padidėjo net iki 78 milijonų maišų, todėl turėjo būti sunaikintas: dalis buvo sudeginta, o dalis paskandinta.

Nuo 1990 metų Brazilijos kavos gamybą valdo laisvosios rinkos dėsniai. Ankstesnę valstybinę instituciją – „Instituto Nacional Brasileiro do Cafe“ (IBC) pakeitė kita – „Secreteria Nacional de Economia“ – kuri nesikiša į gamintojų reikalus. Gamintojai derasi dėl kainų tiesiogiai su eksportuotojais. Pastarųjų veiksmai priklauso nuo vyriausybės, kuri veda jų registrą ir išduoda leidimus.

Su pavadinimu „braziliška kava“ nesisieja joks konkretus apibūdinimas. Brazilija gamina daug įvairių pupelių atmainų ir rūšių. Daugiausia jos apdirbamos „sausai“ arba džiovinamos saulėje. Brazilijoje išaugintos arabika rūšies pupelės vadinamos „Brazils“, skirtingai nuo „Milds“ – visų kitų šiai rūšiai priklausančių pupelių. Brazilijos kava klasifikuojama pagal tai, iš kokios valstijos ji buvo gauta ir iš kokio uosto ekspedijuojama. Iš 21 valstijos 17 gamina kavą, tačiau vos keturios iš jų – Parana, Sao Paulo, Minas Gerais ur Espirito Santo – tiekia 98 proc. visos produkcijos. Dar labiau stebina tai, kad net 50 proc. visos produkcijos yra tiekiama iš Parana valstijos.

Atsižvelgiant į tai, kad yra auginama daugybė kavos rūšių, Brazilijos kava gali patenkinti kiekvieną skonį. Iš šalies šiaurės yra kilusios pupelės, nokstančios plantacijose, esančiose netoli jūros kranto, su lengvai jūrą primenančiu jodo prieskoniu. Ji yra eksportuojama į Šiaurės Afriką, Artimuosius Rytus ir Rytų Europą.

Viena iš įdomiausių, degustacijos vertų atmainų yra „šlapiu būdu“ apdirbama Bahia. Ją gauti nėra lengva, nes geriausios rūšys keliauja į Jungtines Valstijas ir į vidaus rinką, be to, reikia atsiminti, kad Brazilijoje suvartojama daugiausiai kavos vienam gyventojui.

Gana didelę produkcijos dalį sudaro vidutiniška robusta, patenkanti į anoniminius mišinius, masiškai parduodamus pasaulio prekybos centruose. Brazilijos robusta, vadinama „Conillon“, sudaro 15 proc. produkcijos.

Pietų rytuose, Minas Gerais valstijoje, kai kurie plantatoriai iš Cerrado regiono surado ir padaugino senus „Bourbon“ medelius, dėl to šiuo metu yra siūlomos naujos ir originalios kavos, pvz., „Capin Branco“ ir „Vista Allegre“. Nors ir auginamos tame pačiame regione, minėtos atmainos labai skiriasi viena nuo kitos: pirma iš jų yra labai švelni, antroji – aštri ir pikantiška. Abi yra lengvai rūgščios, tačiau netinka – kaip ir visos Brazilijos kavos rūšys – ilgam laikymui, nes greitai surūgštėja.

Brazilijos kavos plantatoriai yra susivieniję į „Specialią Brazilijos kavos draugiją“.