Gvatemala<<Guatemala organic

<<Guatemala Maragogype

<<Guatemala shb Roble

 

Pupelės surenkamos kalnuose, yra stipraus ir puikiai subalansuoto skonio;
užpilas pikantiško ir nebanalaus skonio

Gvatemalos kava kadaise buvo vadinama geriausia kava pasaulyje. Vėliau jos kokybė truputį suprastėjo, tačiau dabar ji baigia susigrąžinti kadaise buvusį įvaizdį.

Pirmieji kavamedžiai šiame krašte buvo pasodinti 1750 metais, o pramonines plantacijas įkūrė vokiečių kilmės kolonizatoriai XIX a. pabaigoje. Daugiausiai auginimo plotų yra pietuose, kur vulkaninių kalnagūbrių Sierra Madre šlaitai užtikrina idealias sąlygas auginti arabinį kavamedį (Coffee arabica). Ant aukštikalnių noksta puiki kava, kurios pikantiškas ir rafinuotas skonis patenkina išrankiausius vartotojų skonius įvairiose pasaulio šalyse. SBH kava iš Gvatemalos yra geriausia iš geriausių. Gvatemalą išpopuliarino ir pupelės „Elephant“, tačiau dabartinė jų kokybė jau nebėra tokia kaip anksčiau.

Praeityje kava buvo šios šalies ekonominio stabilumo pagrindas ir dominuoja jos ūkiniame gyvenime ir dabartiniais laikais. Deja, politinė situacija yra nepalanki plantatoriams. Kavos derlius, kuris visada Gvatemaloje buvo bendro ekonomikos lygio kriterijus, yra palyginti nedidelis ir šiuo metu sudaro 700 kg/ha, kai Salvadore iš hektaro yra gaunama 900 kg pupelių, o Kosta Rikoje – sunku patikėti – net 1700 kg! Beveik visa užsienio prekyba yra privačiose rankose, tačiau Valstybinė kavos asociacija (Anacafe) kontroliuoja visas šios rinkos dalies sritis. Neseniai visoje šalyje buvo padidintas minimalus dienos uždarbis nuo 1,74 iki 2,51 dolerio (palyginimui galima pasakyti, kad kai kurios geriausios Gvatemalos kavos rūšys yra eksportuojamos į Japoniją, kur puodelis kavos kainuoja nuo 3 iki 4 dolerių).

Smulkūs Gvatemalos žemdirbiai, daugiausiai majų palikuonys, nori būti vadinami naturales – vietiniais gyventojais. Tam tikrą naudą jiems atneša amerikiečių aukštos kokybės kavos gamybos rėmimo programa „The Project“, į kurią Jungtinės Valstijos investavo 25 milijonus dolerių. Aukščiausios kokybės pupelės auginamos Atitlano ežero ir Huehuetenango rajono apylinkėse. Programa turi padėti nugalėti nepalankią tendenciją, kai geros veislės kavamedžiai keičiami augalais, duodančiais didesnį, bet prastesnės kokybės derlių – šis reiškinys neigiamai veikia kavos gamybą įvairiose pasaulio dalyse. Pavyzdžiui, „„Bourbon““ atmainos medeliai yra aukštesni ir užmezga mažiau vaisių nei nykštukinės atmainos medeliai; abi rūšys priklauso C.arabica rūšiai, tačiau pirmoji veda daug geresnės kokybės pupeles. Programos kūrėjai taip pat turi vilties, kad ji paskatins gamintojus savarankiškai apdirbti savo derlių. Šiuo metu didesnę kavamedžių vaisių dalį superka tarpininkai, tačiau yra manoma, kad produkto vertė ir kokybė būtų didesnė, jei žemdirbiai patys apdirbtų pupeles.

Geriausiai žinomas Gvatemalos kavos auginimo regionas yra Antigua; būtent ten yra plantacija „Hacienda Carmona“, garsėjanti labai aukštos kokybės „El Pulcalo“ kava. Žinovai tvirtina, kad jos skonis yra pilniausias ir intensyviausias, palyginus su kitomis Gvatemaloje auginamomis rūšimis. Maždaug kas trisdešimt metų į derlingą Antigua regiono dirvožemį patenka papildoma porcija azoto, kuris susidaro po vulkanų išsiveržimų. Kavos auginimui taip pat palankus saulėtas klimatas ir tinkamas kritulių kiekis.

Puiki kava prinoksta ir kituose šalies regionuose: Huehuetenange, Atitlano ežero apylinkėse, San Marco, Oriente, Cobane, Palcya, Mataquescuintia, La Uman ir Zacapa. Originalių atmainų, skirtų gurmanams, įvertinimas tik prasideda, tačiau dėl Gvatemalos aukštos kokybės kavos draugijos veiklos reikia tikėtis pažangos šioje srityje.