Jemenas<<Yemen Matari

 

Pupelės vidutiniam skrudinimui iš kavamedžių tėvynės

Pirmaisiais mūsų eros amžiais dabartinio Jemeno teritorija buvo vadinama Arabija, o iš ten išvežami arabiniai kavamedžiai - arabica, nors tikroji jų tėvynė buvo Etiopija. Pirmajame pasaulinės kavos ekspansijos etape lemiamą vaidmenį suvaidino olandai. Olandijos pirkliai keliaudami į rytus apiplaukdavo Gerosios Vilties iškyšulį ir keliaudami palei rytinius Afrikos krantus pasiekdavo Mocha uostą, kuris jiems buvo svarbus etapas keliaujant į Indiją. 1699 metais olandai atvežė kavamedžius į Ceiloną, tačiau arabai tai padarė daug anksčiau – apie 1500 metus. Iš Ceilono kava buvo pervežta į Bataviją Javos saloje.

Pupelės iš Mocha apylinkių yra mažesnės ir apvalesnės nei kitos, dėl to jos panašios į „Peaberry“, kurios kartais buvo vadinamos „Mocha“ vardu. Geriausia kava iš Mocha rajono primena „Harrar“ kavą iš Etiopijos. Yra nelabai stipri ir didelio rūgštumo – panašiai kaip ir Kenijos kava – ją charakterizuoja sunkiai nusakomas egzotinis aštrumas. Šios kavos skonis yra su šokolado prieskoniu, taigi šokolado dėjimas į kavą turėjo natūralų pagrindą.

Jemene auga topoliai, kurie suteikia pavėsį kavamedžių medeliams. Plantacijos įrengtos stačiose terasose, todėl lietaus vanduo maksimaliai išnaudojamas, tuo kompensuojant natūralių auginimo plotams tinkančių teritorijų trūkumą. Be „Bourbon“ ir „Typica“ rūšių, čia auginama apie 10 vietinių rūšių, kilusių iš Etiopijos kavamedžių. Visas derlius – net Mocha Extra – yra džiovinamas tradiciškai, su apyvaisiais aplink pupeles, o lukštenimas vyksta dažniausiai seniausiu būdu – tarp dviejų akmenų, dėl to pupelės yra nevienodos formos.

Geriausios Jemeno kavos rūšys yra puikios – švelnios ir aromatingos. Tradiciškai geriausios pupelės yra iš Mattari ir Sharki bei Sanani. Jose yra labai mažai kofeino, ji siūloma ekspertams nuo gruodžio iki balandžio.

Nėra abejonės, kad iš Hodeida uosto išsiunčiama kava yra iš šiaurinių plantacijų. Didesnė dalis Jemeno kavos yra natūrali, nes žemdirbiai dažniausiai neįgali nusipirkti kokių nors cheminių priemonių.