Kenija<<Kenia Karumandi

 

Viena geriausių pasaulyje kava, garsėjanti išraiškingu skoniu,intensyviu aromatu ir rūgštumu

Kenijos kava yra labai gerai vertinama ekspertų ir degustatorių. Jos užpilas turi visas geriausias savybes, kokių tik galima tikėtis: puikų aromatą ir balansą, rūgštumą ir stiprų vaisių prieskonį.

Pirmieji auginimo plotai Kenijoje atsirado XIX amžiuje. Medeliai per pietų Jemeną buvo atvežti iš Etiopijos, tačiau tik XX amžiuje į ten pateko „Bourbon“ atmaina, kurią atvežė šv. Augustino regulos misionieriai.

Daugelis auginimo rajonų yra 1500-2100 m v.j.l., o derlius nuimamas du kartus per metus. Vaisiai renkami „išrinkimo“ būdu – nuraškomi tik prinokę vaisiai, dėl to kartais tenka net septynis kartus „šukuoti“ plantaciją. Kavą augina žemdirbiai, kurie pristato pupeles į supirkimo punktus, kuriuose kava apdorojama „drėgnuoju“ būdu ir pristatoma į centrinius punktus. Iš įvairių ūkių pupelės patenka į bendrą rezervuarą, o gamintojas už ją gauna vidutinę, kokybę atitinkančią kainą. Ši sistema veikia gerai - ir gamintojai, ir pirkėjai ja patenkinti.

Vyriausybė kavos gamybą traktuoja labai rimtai. Kavos medelių rovimas ir naikinimas yra nusikaltimas. Kenijoje kava apsirūpina pasaulio pirkėjų „viršūnėlės“. Jie tikrai žino, kad jokioje kitoje šalyje kavos gamyba nėra taip gerai organizuota ir neužtikrina tokios geros kokybės ir stabilaus tiekimo. Visą Kenijos kavą superka „CBK“ (Coffee Board of Kenya). Pupelės selekcionuojamos, degustuojamos ir kartą per savaitę parduodamos aukcione, tačiau nėra klasifikuojamos. CBK yra tik tarpininkas, kuris žaliavos bandinius išsiuntinėja pirkėjams, kad jie galėtų įvertinti jų kokybę ir prisitaikyti siūlomoms kainoms. Aukcionai Nairobyje yra tikra ekspertų Meka. CBK perduoda pelną gamintojams, imdama tik mokestį nuo gauto pelno. Geriausiai yra vertinamos pupelės: PB („Peaberry“), AA Plus-Plus, AA Plus, AA ir AB. Aukščiausios kokybės Kenijos kava išsiskiria puikiu aromatu ir vyno skonio prieskoniu.

Mišinių gamintojų poreikiui organizuojamos specialios pardavimų sesijos. Yra siūlomos nedidelės žaliavos porcijos (3-6 t) su bandiniais degustacijai, kurią galima atlikti iš karto ir gamintojų metrikomis. Įvykus sandėriui, mišiniams skirtos įvairios kokybės pupelės yra pakuojamos pirkėjų nurodytais kiekiais. Toks pardavimo būdas mišinių gamintojams užtikrina sprendimo pakeitimo galimybę, ką ypač vertina aukštą paslaugų kokybę mėgstanti Vokietija ir Skandinavijos šalys.

Kenijos kavos padėtį pasaulio rinkose iliustruoja skaičiai. 1969-1970 metais ši šalis per metus eksportuodavo 800 000 pupelių maišų, o 1985-1986 metais – 2 milijonus maišų; šiuo metu eksportas stabilizavosi 1,6 milijonų maišų lygyje. Vidutinis auginimo plotų našumas yra 650 kg/ha.

Kenijos kavos kainos augo dar prieš dabartinį staigų pasaulio kainų kilimą. 1993-1994 metais kainos buvo didesnės 50 proc. negu 12 mėnesių prieš tai, kas yra aiškinama paklausos augimu.

Gera reklama Kenijos kavai buvo Holivude sukurtas filmas „Atsisveikinimas su Afrika“, kuriame Meryl Streep atliko danų rašytojos ir plantatorės Karen Blixen vaidmenį. Daugelis žiūrovų tikriausiai prisimena šiame filme matytus kvapą gniaužiančius peizažus ir nepakartojamus saulėlydžius, daugelį kitų galbūt paskatino svajoti apie nuosavą kavos plantaciją Kenijoje.