Papua Naujoji Gvinėja<<Papua New Guinea

 

stipri, labai originali kava

Apie 75 proc. kavos šioje šalyje yra auginama mažuose ūkiuose, kuriuose dirba čiabuviai. Daugelis iš jų yra miško laukymėse, kai kada ypač atokiose ir sunkiai pasiekiamose vietovėse. Kavamedžiai dažniausiai auginami dideliuose aukščiuose: nuo 1300 iki 1800 m virš jūros lygio, todėl jų pupelės yra puikios kokybės. Žemumų čia nedaug, kai kur jose galima aptikti robustų atmainos plantacijų. Dėl teritorijos specifikos daugelis plantacijų yra natūralios - cheminių trąšų transportavimas į kalnų ūkius būtų labai sudėtingas ir brangus.

Kava vaidina svarbų vaidmenį šalies ūkyje: šioje srityje dirba apie milijonas žmonių. Vyriausybė remia žemdirbius, siūlydama jiems minimalias supirkimo kainas kiekvieno sezono pradžioje, o perdirbimo organizavimu užsiima Kavos pramonės taryba, kurios būstinė yra Goroka vietovėje. Kavos eksportu užsiima privačios firmos.

Šalnos, kurios sunaikino dalį Brazilijos plantacijų 1975 metais, Papua Naujajai Gvinėjai pasirodė naudingos. Šios šalies vyriausybė sudaro investicijų, skirtų žemdirbiams padėti, programą, kurios pagrindu buvo remiamos naujai kuriamos 20 ha ploto plantacijos. Parama buvo teikiama per valsčius ir žemės savininkus. Ši akcija tapo tokiu stipriu ekonominiu veiksniu, kad jau 1990 metais kavos pupelių produkcija viršijo 1 milijoną maišų.

Deja, nepavyko išlaikyti produkto kokybės kontrolės. Iki 1991 metų pagrindinės pupelės buvo klasifikuojamos kaip „Y“ grupė, tačiau jų kokybė taip sugedo, kad europiečiai nustojo jas pirkti. Dėl to laipsniškai buvo prarasta klasifikacinė kaina, iki tol vadinta „grupe Y“, ir politika - „vienoda kaina – vienoda kokybė“, kas neleido išsilaikyti tokioje jautrioje kokybės pokyčiams kavos eksporto rinkoje. Galiausiai žemiausios kokybės pupelių pasiūla sumažino „Y grupės“ standartą ir eliminavo jį iš tarptautinės rinkos.

Norėdama įveikti šias problemas Papua Naujosios Gvinėjos vyriausybė nustatė naujas kokybės normas, atsisakė „Y grupės“ standarto ir vienos kainos politikos. Tai leido pirkėjams įsigyti geresnių pupelių už didesnę kainą, tačiau sumažino žemdirbių pelną, didelio dėmesio nekreipiant į kokybę. Iki 1993 metų krizę pavyko įveikti ir tradiciniai pirkėjai – pavyzdžiui, Jakobs Suchard – vėl pradėjo pirkti pupeles. Šiuo metu ir toliau parduodama „Y grupės“ žaliava, kurios kaina šiek tiek išaugo, kas liudija apie geresnę kokybę.

Kai kurios Papua Naujosios Gvinėjos kavos rūšys gali būti įdomios gurmanams, tačiau jų kokybė nėra visiškai stabili. Plantacijoje yra surenkami įvairaus dydžio ir nokimo vaisiai. Retenybė yra pupelės „AA“, palyginti lengviau galima rasti „A“ ir „AB“ klasės pupeles. Tačiau reikia pripažinti, kad didesnė dalis kavos iš „A“ klasės ūkių turi pilną, nebanalų, lengvai rūgštų individualų skonį.